Játékszabályok Domček na strome
Obsah
spolu: 66 kariet; z toho: miestnosti: 30, euro: 20, škriatok Puk: 10, škriatok Šimon a Slimák: 4, Pravidlá hry, Tipy pre najmenších
Pravidlá hry
Karty zamiešame a položíme na stôl obrázkami nadol. Prvý hráč si ťahá kartu a položí ju pred seba obrázkom nahor tak, aby ju ostatní hráči videli. Ak je na nej euro, ponechá si ju. Ak si vytiahne časť miestnosti, ktorá patrí inému hráčovi, tiež si kartu ponechá, pretože ju neskôr môže hráčovi predať. Ak vytiahne kartu, na ktorej je časť vlastnej miestnosti, položí ju pred seba. Ak vytiahne kartu škriatka Puka, musí splniť trest a na rad sa dostáva druhý hráč. Ako trest musí dať hráč škriatkovi Pukovi jedno euro a hráčovi po pravici jednu kartu vlastnej miestnosti. Ak má hráč kartu Šimona a Slimáka, trest splniť nemusí. Kartu Šimona a Slimáka po použití, karty škriatka Puka a eurá, o ktoré nás škriatok oberie, dáme na jednu kopu, aby sme ich vedeli zamiešať a použiť v prípade, ak sa ostatné karty minú. Na túto kopu dávame aj karty miestností, ktoré nikto neskladá.
Keď som na rade: Môžem ťahať ľubovoľný počet kariet vždy po jednej. Kedykoľvek sa môžem vzdať práva ťahať ďalšiu kartu. Môžem kupovať časti svojej miestnosti od iných hráčov za dve eurá/časť. Ak vytiahnem kartu Puka, splním trest alebo použijem kartu Šimona a na rad sa dostáva ďalší hráč.
Na začiatku určíte, akú miestnosť budú jednotliví hráči skladať. Alebo to necháte na náhodu a každý bude skladať miestnosť, ktorej časť si vytiahne z balíčka ako prvú. Víťazom sa stáva hráč, ktorý poskladá svoju miestnosť najrýchlejšie.
rozvíjame: aktívne používanie výrazov spojených s predmetmi a zariadeniami miestností, akuzatív podstatných mien v spojení so slovesom prosiť si.
Keď si kupujem časť miestnosti od iného hráča, použijem vo vete aspoň 1 slovo zobrazené na danej karte: „Prosím si zrkadlo.“ Ak sa hrajú deti na vyššej jazykovej úrovni, pýtajú si kartu pomenovaním viacerých slov na danej karte: „Prosím si zrkadlo, zubnú pastu, zubnú kefku...“ Predávajúci hovorí: „Prosím si dve eurá.“ Ak vytiahnem kartu škriatka Puka, zvolám: „Ty, potvora!“
Tipy pre najmenších
Ak potrebujete výrazy s deťmi precvičiť skôr, ako sa pustíte do hry, tieto hry vám pomôžu:
- 1. V balíčku ponecháte iba karty miestností a deti miestnosti poskladajú. Hovoríte, čo vidíte na kartách. Keď sú všetky miestnosti poskladané, zahrajte sa:
1a. Nájdi! – Poviete slovo, napríklad vaňa, a deti musia slovo na obrázkoch nájsť a ukázať.
- 1b. Nájdi, na čo myslím! – Daný predmet nepomenujete, len ho opíšete: „Je to v kúpeľni, je to ružové a kúpeme sa v nej.“
rozvíjame: porozumenie výrazov, pozorovacie schopnosti, pamäť
- 2. V balíčku kariet ponecháte iba karty miestností a karty riadne zamiešate. S deťmi sa dohodnete, kto bude skladať kuchyňu, kto kúpeľňu a pod. Balík položíte na stôl a potiahnete prvú kartu. Kartu deťom neukážete, len poviete: „To je chladnička.“ Dieťa, ktoré skladá kuchyňu, sa prihlási alebo povie: „Chladnička je moja!“ Ak deti výrazu neporozumeli, zopakujete ho a ukážete obrázok. Vyhráva ten, kto svoju miestnosť poskladá najrýchlejšie.
rozvíjame: porozumenie výrazov spojených s miestnosťami, logické myslenie vďaka kategorizácii zariadení podľa miestností, privlastňovacie zámená môj, moja, moje
- 3. V balíčku ponecháte iba karty miestností a balíček položíte na stôl obrázkami nadol. Prvý hráč si potiahne kartu tak, aby ju ostatní hráči nevideli.
3a. Čo ukazujem? - Jeho úlohou bude ukázať, ako sa daný predmet alebo zariadenie používa. Hovoriť nesmie. Kartu získava hráč, ktorý predmet pomenuje v slovenčine ako prvý.
3b. O čom hovorím? – Úlohou hráča je predmet na karte opísať tak, aby ho ostatní hráči vedeli uhádnuť.
Vyhráva hráč, ktorý uhádol najviac predmetov a má na konci hry najviac kariet.
Tieto hry môžete kombinovať, ak hru hráte s deťmi, ktoré majú rozdielnu jazykovú úroveň. Dieťa s vyššou jazykovou úrovňou musí predmet ukazovať aj opisovať.
rozvíjame: aktívne používanie výrazov, predstavivosť